• Ostuga üle 0 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Ostuga üle 0 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

Toodet

Õigesti valitud kotiga ei tundu raske kandam ebameeldiva koormana. Seljakotiga matkama minnes tuleb järgida kahte rusikareeglit:
• Pikemateks matkadeks sobiva suurusega seljakoti valikul kasutatakse põhimõtet, kus kandja pikkusest lahutatakse 100 ning saadud tulemus konventeeritakse 1:1 liitriteks. Näide. Kui kandja pikkus on 180 cm't, on sobiva koti suuruseks 80 liitrit. Ehk 180–100 = 80 > 80 l.
• Seljakott ja selle sisu ei tohiks kaaluda rohkem kui 1/3 kandja kehakaalust.

Hea seljakott on praktiline. Praktiliseks teevad seljakoti eelkõige laiad tugevad õlarihmad, lai ja hästisobituv puusavöö (kuni 60% koti raskusest kantakse puusadel) ja toetav seljaosa. Kõik need komponendid peavad olema erinevalt reguleeritavad ning võimaldama retke ajal kandami raskust õlgadelt puusadele ja vastupidi ümber jaotada. Suurem reguleeritavus tagab koti parema istuvuse ja seeläbi stabiilsuse. Horisontaalsed kompressioonirihmad külgedel ja vertikaalsed esiküljel ning põhjas aitavad muuta koti kompaktsemaks ja kandmise mugavamaks, sest toovad kandami seljale lähemale. Kompressioonirihmu saab kasutada ka telgikaarte või näiteks kirve koti külge kinnitamisel. Parematel kottidel on standardvarustuses ka vihmakate, aga selle võib ka eraldi juurde osta. Koti põhi võiks ülaosast olla eraldatud kinnitõmmatava vaheseinaga, mille abil saab näiteks märja varustuse eraldada kuivast. Oluline on ka ventilatsioon. Heal kotil on polsterdus seatud viisil, mis võimaldab õhu liikumist selja ja koti vahel või on koti seljaosas selleks olemas spetsiaalsed õhukanalid.

Lisavarustuse tarbeks peab kotil olema piisavalt kinnitusi ja taskuid, kuid siiski mitte liialt palju. Liiga paljude välistaskute ja panipaikadega kotti võib lõpptulemusena olla ebamugav kasutada. Seetõttu peavad suured küljetaskud olema kas kokkuvolditavad või lausa eemaldatavad, et need tühjadena liikumist ei segaks ning võimaldaksid kotti kasutada ka näiteks suusamatkadel. Plussiks on lukkudega avaus koti esiküljel, mis võimaldab kiiret ligipääsu ka sügavamal kotis olevatele esemetele.

Värvi valikul tuleb lähtuda vastavalt vajadustest. Neile, kes soovib loodusega ühte sulada, sobib ehk paremini roheline, hall või must. Erksamate värvidega kotiga matkakaaslast on aga kergem kitsal metsarajal jälgida ja helkurpaelad muudavad teel liikuja ka autodele nähtavaks.