• Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
 • Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

KUI SUUR PEAKS OLEMA MATKAKOTT?

23.09.2019

Sulle meeldib matkata. Oled alles algaja matkaja või juba kogenum, kuid tahaksid teada, kui suur peaks olema Sinu matkakott? Siinses postituses avame seda teemat. Matkakoti suurus tegelikult oleneb täiesti, millistel matkadel sulle meeldib käia. Kas armast ühepäeva- või nädalavahetuse matkasid või tõmbab sind midagi pikemaajalist ja ekstreemsemat? Selle järgi saad otsustada, millist ja kui suurt seljakotti vajad.

Berkeley 30 seljakott

Päevased matkakotid

Ühepäevasteks matkadeks sobilikud kotid, nn päevakotid võiksid mahutada 20-35 liitrit. Väiksemad matkakotid on sobilikud pigem poolepäevasteks matkadeks. 35-liitrise matkakotiga tasub arvestada pigem siis, kui matkad kindlalt terve päev, et mahuks kaasa võtta ekstra vett, toitu, lisa- ja vahetusriided jm hädavajalik.

Kõige ideaalsemad on sellisteks matkadeks kotid, kus ka külgede peal on lisaks võrktaskud, et saad veepudelid sinna paigutada. Nii ei pea iga lonksu jaoks seljakotti seljast kiskuma, vaid saad hõlpsalt veepudeli kätte. Samas alati on soovitav ka koti sisemusse pakkida mõned lisapudelid. Vesi on vaieldamatult üks tähtsamaid asju, mida matkale kaasa võtta. Tähtis on ka, et küljetaskud oleksid piisavalt mahukad, et lisaks veepudelile paigutada näiteks ka paki näkileibu või pähkleid või väikese esmaabipakikese.

Päevaseks matkaks on meie e-poes pakkuda Jack Wolfskin matkakotid, mille puhul hinna ja kvaliteedi suhe on ideaalselt balansis. Need on ka meie poes ühed ostetumad matkakotid.

person standing on cliff over city

Nädalavahetuse matkakotid

Sellist tüüpi matkakotid, nagu Vaude või Ferrino seljakotid, on mõeldud 1-3 ööd sisaldavateks matkadeks. Nende matkakottide puhul pead silmas pidama, et sul on vaja kaasa võtta rohkem asju kui kõigest ühepäevasele matkale. Kindlasti peaksid saama, kas matkakoti sisse mahutada või selle külge kinnitada magamiskoti, rohkem vahetusriideid (sh ööriided), telgi/varjualuse. Kindlasti soovid kaasa võtta ka väikese pliidi/priimuse ja sööginõud või kateloki. Kahtlemata paari ööd sisaldavale rännakule on tarvis kaasa võtta ka rohkem vett ja toitu.

Kõik see lisavarustus nõuab ka rohkem ruumi. Isegi, kui tahad kaasa võtta nii vähe kui võimalik ja ainult nii palju kui vajalik, peaksid arvestama 40-50 liitrise matkakotiga.

Mitmepäevased matkakotid

Nüüd võib tekkida küsimus, mis vahe on nn nädalavahetuse matkakottide ja mitmepäevaste matkakottide vahel. Siinkohal mitmepäevaste matkakottide all mõtleme ikkagi matkakotte, mis peavad mahuta varustust vähemalt kolmeks kuni viieks ööks. Kõike suurem erinevus nende kahe liigi vahel on ilmselt see, et mõistagi tuleb kaasa võtta rohkem vett ja toitu. Mitmepäevasele matkale võib olla vajadus võtta kaasa ka sellist tehnilist varustust, mis kõigest paaripäevasel matkal ei pruugi olla vajalik.

Alta Via 45 seljakott

Mitmepäevaseks matkaks soovitame kaasa võtta kindlasti 50-70 liitrit mahutava koti. Kui oled kogenum matkaja ning võtad kaasa palju kokkupakitavat varustust, siis võib hakkama saada ka vähemaga. Paljuski oleneb see ka kliimast ja matka asukohast konkreetsemalt. Ideaalsed matkakotid on sellisteks matkadeks Jack Wolfskin Highland Trail kotid.

Ekspeditsiooni matkakotid

Matkakottide kõrgliigasse kuuluvad ekspeditsioonikotid on vajalikud pikemate ja rängemate matkade (5+ ööd) jaoks. Ekspeditsioonikotid on matkakotimaailmas tõelised titaanid, samas nii pikkadel rännakutel aga hädavajalikud reisikaaslased. Siia alla kuuluvad matkakotid mis mahutavad 80-110 liitrit ja rohkemgi. Meie klientide lemmikud on just Ferrino Transalpi sarja kuuluvad matkakotid.

several mountain climbers on cliff of rock mountain at daytime

Sellised matkakotid on mõeldud mäesuuruse koguse vee, toidu ja varustuse kaasa võtmiseks. Neid kasutatakse pigem pikkadeks ja ränkadeks matkadeks, näiteks kõrgmäestikes. Väiksematel ja kergematel matkadel ei ole sellise monstrumi seljas tassimine vajalik. Loomulikult on ka sellist tüüpi matkakotid kallimad kui teised tüübid, kuid usun, et iga kogenum matkaja teab omast kogemusest, kui oluline on kvaliteetse matkakoti olemasolu sellistel rännakutel. Matkakott niivõrd ränkadeks reisideks ei ole kindlasti kokkuhoiukoht.

Mahukad lisataskud annavad ruumi juurde

Enamikud tootjad ei arvesta matkakoti mahu mõõtmisel juurde lisa- ja küljetaskute mahutavust, vaid see kuulub nn lisavarustuse hulka. Seetõttu saab lisataskutega tegelikult kaasas tassida rohkem mahtu. Liitrite hulk, mis matkakottide puhul on enamasti välja toodud, hõlmab ikkagi koti suletud põhisisu. Mitmetel ka meie e-poes pakutavate matkakottide puhul on mahutavuse number ära toodud eraldi, näiteks 75+10, kusjuures juurde liidetud number näitabki nn lisataskute kogumahtu.

Iga matkakoti puhul on oluline, et sellel oleksid mahukad lisataskud, peale kõige suuremate. Need on vajalikud selleks, et neisse paigutada esemeid, mida võib sul matka jooksul kiirelt vaja minna, et ei peaks iga kord tervet kotti segamini ajama, et neid leida. Suuremate matkade puhul, eriti kui tahad hoida kotiruumi kokku, võib kasutada ka seljas kantavaid joogisüsteeme. See hõlmab endast lamedat veekotti, mida saad seljale matkakoti alla kinnitada ning selle küljes oleva juhtme abil saad juua igal hetkel ilma vaevata.

X-Track must pudelihoidja seljakotile

Hea oleks, kui sul oleks matkakotil piisavalt lisataskuid, et mahutada järgnevad asjad kiireks kasutamiseks:

 • Kaart, vajadusel ka kompass
 • Veepudelid, snäkipakikesed – ideaalne on, kui saad nendele ligi ilma, et peaksid seljakoti iga kord seljast võtma.
 • Väike taskulamp, ideaalselt pealamp
 • Esmaabipakike – apteekides on saadaval kompaktsed väikesed pakikesed vajalikumaga, kui peaks matkal midagi juhtuma.
 • Matkaja tööriistakomplekt, matkamiseks on ideaalne kaasa võtta kompaktne nn rootsi sõjaväenuga, mis asendab pea tervet klassikalist tööriistakomplekti.
 • WC paber, väike rätik
 • Vile – imepisike asjake, kuid alati hea, kui igaks juhuks on matkal kaasas. Kunagi ei tea, mis võib juhtuda ning see väike asjake võib osutuda väga kasulikuks.

Kogu matkakottide valikut näed SIIT!